walenty krolak1

Dla mnie jest to osobista radość, że tę książkę udaje się wydać w trzydziestym roku mojej pracy w tej parafii jako proboszcz.

Kościół św. Augustyna w Warszawie, to obiekt zupełnie wyjątkowy. Już przy pierwszym spojrzeniu na jego wygląd zewnętrzny zachwyca swoim pięknem. Podobnie wnętrze. Od chwili wejścia do kościoła jesteśmy poddani działaniu jego znakomitych proporcji. Jest to miejsce bardzo sprzyjające modlitwie i skupieniu.

Bardzo się cieszę, że ten kościół doczekał się opracowania swojej historii. Stało się to dzięki wspaniałej i wytrwałej pracy Wojciecha Szoty oraz przy znakomitej współpracy jego żony Doroty Szoty.

Mam nadzieję, że dla wielu czytelników i varsavianistów będzie to znakomita lektura. Ponad wszystko polecam tę książkę parafianom Parafii św. Augustyna i przyjaciołom tego miejsca.

Kościół św. Augustyna to przede wszystkim miejsce modlitwy, dla wielu pokoleń tu mieszkających. Ze swoją wysoką wieżą nieustannie wskazuje nam wszystkim, że nasza ojczyzna jest w niebie i przez nasze ziemskie życie mamy dążyć ku temu co w górze, gdzie przebywa Chrystus - nasze życie. Szczególnie podkreślali to więźniowie Pawiaka prześladowani, torturowani i zabijani za Polskę, czerpiąc z sąsiedztwa kościoła męstwo i siłę.

Ale kościół to również całe rzesze ludzi. Fundatorzy, architekci, budowniczowie, artyści, cechy warszawskie i całe pokolenia parafian wspierających budowę tego kościoła. To również rzesze duszpasterzy, sióstr zakonnych, pracowników kościoła, którzy swoją pracą tworzyli klimat tej parafii. O nich wszystkich przeczytamy w tej książce.

Kościół św. Augustyna, to również historia tego miejsca na mapie Warszawy. Autor przypomni nam, co było wcześniej w okolicy, gdzie postanowiono wznieść kościół.

Jestem ogromnie wdzięczny Autorowi. Wojciech Szota, miłośnik Warszawy, włożył w tę książkę całe serce i wiele lat wytężonej pracy. Jego żona Dorota Szota miała ogromny wkład w zredagowanie i sfinalizowanie tej pracy. Bogu polecam Autorów tej książki. Wszystkim czytelnikom życzę radości z lektury i zapraszam do odwiedzenia kościoła
św. Augustyna na Muranowie.

Ksiądz Prałat
Walenty Królak

Proboszcz parafii
św. Augustyna w Warszawie

fot. Monika Kościółek

O KSIĄŻCE

Jednym z najsłynniejszych zdjęć ukazujących okrucieństwo wojny jest to przedstawiające kościół świętego Augustyna w morzu gruzów i ruin zniszczonej Warszawy. Przetrwał on w opatrznościowy wręcz sposób, mimo że był podpalany, bombardowany i ostrzeliwany. Często nazywany jest niemym świadkiem największych okrucieństw, jakie miały miejsce podczas niemieckiej okupacji. Jednak jego dzieje do dziś były praktycznie nieznane. Prawie wszystkie dokumenty zostały zniszczone podczas II wojny światowej, a większość świadków tragicznych wydarzeń poległa.

Książka jest owocem kilkunastoletniej pracy i badań, które pozwoliły odtworzyć historię kościoła i parafii świętego Augustyna na Nowolipkach w Warszawie. Począwszy od XVII wieku i dziejów zakonu brygidek, po okrutne czasy getta warszawskiego, więzienia gestapo - Pawiaka, Powstania Warszawskiego, przez wydarzenia nazywane "Cudem na Nowolipkach" - związane z ukazywaniem się Matki Bożej, aż po współczesność. Opracowanie zawiera obszerny opis historyczny oparty na materiałach źródłowych, ale również szeroko traktuje zagadnienia związane z unikalną architekturą i wyposażeniem kościoła.

Autorem jest Wojciech Andrzej Szota, historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Książka została wydana dzięki staraniom i wsparciu ks. Walentego Królaka, proboszcza parafii od 1992 roku, ale też wielkiego miłośnika sztuki, który przywrócił kościołowi dawny blask przeprowadzając liczne prace konserwatorskie.

Dowiedz się więcej

STRONA POŚWIĘCONA KOŚCIOŁOWI ŚW. AUGUSTYNA W WARSZAWIE I OPOWIADAJĄCEJ O NIM KSIĄŻCE

„Serce Muranowa. Odzyskane dzieje Kościoła Świętego Augustyna na Nowolipkach” – książka autorstwa Wojciecha Andrzeja Szoty, to pierwsza monografia kościoła w jego 127 letniej historii. Pozycja ma blisko 400 stron i jest bogato ilustrowana unikalnymi grafikami oraz zdjęciami. Oprócz czasami zapełnienie nieznanych zagadnień historycznych, opisana jest również unikalna architektura świątyni.

Kup książkę